Mimarlar Odası’ndan o projeye itiraz!

Mimarlar Odası, Büyükşehir Belediyesi’nin Sörler Okulu önünde vergi dairesinden boşalan alana yapmak istediği otopark ve çevresindeki plan tadilatına itiraz etti

Tepecik Mahallesi Acısu Parkı mevkiindeki İzmit’in tarihi yapılarından Fransız Mektebi (Sörler Okulu) önündeki Vergi Dairesi, depreme dayanıklı olmadığı için yıkılarak yerine otopark yapılmasına karar verilmişti. Otopark yapılması için bu alanda hem Koruma Kurulundan izin alınması hem de plan değişikliği yapılması gerekiyordu. Bu sebeple Tepecik Mahallesi 228 ada, 41 numaralı parselde Sörler Okulu’nu da içine alan arazide plan değişikliği yapıldı. Yapılan değişiklik ve ön proje, geçtiğimiz ocak ayında Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Akabinde Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından da bu değişiklik onaylandı. İzmit Belediyesinin ardından TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi de Sörler Okulu ve çevresinde yapılacak plan tadilatına itiraz etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından alanda yapılması planlanan otopark projesiyle ilgili açıklama yayınlayan odanın itirazı şu şekilde:

‘OY BİRLİĞİYLE ONAYLANDI’
TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak İzmit İlçesi, İzmit Belediyesi, Tepecik Mahallesi, G23.b.24.d. nazım, G23.b.24d.2c uygulama imar planı paftası, 228 ada 41 No'lu parselde hazırlanan nazım ve uygulama imar planı değişikliği konusuna dikkatlerinizi çekmek istiyoruz. Konuya bahis olan düzenleme ile ilgili çalışma 23.01. 2024 tarih ve 77 sayılı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararı ile bu imar planı değişikliği oy birliği ile onaylanmış ve 15 Mart 2024-15 Nisan 2024 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır. Kurum bürokrasisine sahip olan büyükşehir belediyelerinde bu tür imar değişiklikleri öncelikle imar komisyonuna havale edilmekte ve normal koşullarda bir sonraki meclis toplantısında karara bağlanarak askıya çıkarılmaktadır.

‘İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ’
Yasal askı süresi içerisinde, konunun kapsamı doğrultusunda gerek doğrudan ilgililer gerekse de meslek odaları ve diğer kurum-kuruluşlar tarafından itirazlar yapılabilmektedir. Bu itirazlar yine meclis süreçleri ile karara bağlanır ve sonrasında ilgili mevzuat kapsamında yasal süreçler başlamaktadır. Konunun, kamuoyu gündeminde demokratik ortam gereği çeşitli bakış açılarıyla ele alındığını memnuniyetle not etmekteyiz. TMMOB tarafından bu konu hakkında yeterli kamuoyu oluşturulmadığı yönündeki söylemlerin artması bizleri endişelendirmektedir. Meslek odaları olarak kentsel dönüşüm, imar uygulamaları ve planlamayla ilgili tüm süreçlerde paydaş olarak yer almayı ve katkı sunmayı önemsiyoruz. İmar planı değişikliği ve yapılaşma konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde çalışmaya, görüşlerimizi ve önerilerimizi sunmaya hazırız.

‘YAYALAŞTIRMA PROJESİYLE ÇELİŞİYOR’
Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak plan değişikliği bilgisinin alınması ile birlikte teknik rapor oluşturma çalışmaları yapılmış ve plan değişikliği ile ilgili itiraz yazısı yazılmıştır. İtiraz dilekçemiz, TMMOB’a bağlı konusunda uzmanların bulunduğu tüm odalarımızın ortak söylemiyle oluşturulmuştur. 01.04.2024 tarihinde itiraz yazımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesine iletilmiştir. Bu dilekçe ile İzmit kent kimliğine kültürel katkı koyan, kent hafızası hüviyetindeki SÖRLER OKULU’nun yanında yapılması planlanan proje ve plan değişikliği ile alakalı olarak; uygulamaya konulmak istenen bu projenin, Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezinde gerçekleştirdiği yayalaştırma ağırlıklı projeler ve kamusal alan üretmeye yönelik kararları ile çeliştiği görülmektedir.

‘YENİDEN TASARLANMALI’
Projenin Büyükşehir Belediyesi'nin kültür turizmi konusundaki stratejik hedefleri, kentsel planlama politikaları ve paydaşlarının beklentileri ile uyumlu olması beklenmektedir. Projenin, kent merkezindeki yayalaştırma ve kamusal alan üretme çalışmalarını destekleyecek şekilde tasarlanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu sayede, kent sakinlerinin yaşam kalitesinin artırılması, kentsel mekanların daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirilmesi sağlanacaktır. İzmit Kültür Tepesi'nde bulunan Atatürk Redif ve Etnografya Müzesi, Kocaeli Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, İmaret Cami ve Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi çevresindeki rekreasyon düzenlemeleri, kamusal kullanıma açılmış ve halkın beğenisini kazanmıştır. Projenin, bölgenin kültürel ve tarihi değerlerini koruyarak halkın kullanımına sunulması ve kentsel yaşama entegrasyonu açısından önemli olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, benzer ve yeni bir yaklaşımla alanın tasarlanması gerekiyor.

‘TARİHİ DOKUYU CANLANDIRMALI’
İzmit Körfezi, geçmişten bugüne çeşitli kültürlere kucak açmıştır. İzmit, Bitinya Krallığı’na başkentlik yapmış olan Nicomedia’nın kültür mirasları ile birlikte Osmanlı Devleti'nin izlerini taşıyan kültür katmanlaşmasını bünyesinde bulunduran nadir şehirlerden biridir. Bu katmanlaşma, kentin yoğun yapılaşmış alanları içerisinde tescilli yapıların kaybolması, geçmişin izlerini bulmak ve korumak açısından önemli bir sorundur. Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi tarafından planlanan tarih koridoru projesi, Nicomedia'nın tarihi mirasını ortaya çıkarmak ve korumak için kritik bir öneme sahiptir. Bu projenin Orhan Cami'den SEKA'ya kadar uzanan bir alanda tarihi, kültürel yapıların ilişkilendirilmesini sağlayarak şehrin mimari zenginliğini ve tarihi dokusunu yeniden canlandırması gerekmektedir.

‘ADET KARŞI KORUNAKLI BİR ALAN OLMALI’
Acısu Parkı, 2. derece doğal sit alanı olarak koruma altında olan bir alandır ve şehir planlamasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu park alanıyla uyumlu yaya ağırlıklı bir alanın oluşturulması, Dirençli Şehir Kocaeli projesi kapsamında kentin merkezinde olası bir afete karşı korunaklı bir alan sağlanmasının hedeflemesi gerektiği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bilgilerine sunulmuştur. Kültürel mirasların korunmasında birinci derecede sorumluluğu olan Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun da Venedik Tüzüğü’nün “Anıtların korunmasında ve onarılmasındaki amaç, onları bir sanat eseri olduğu kadar, bir tarihi belge olarak da korumaktır.” ilkesi ile tek yapı ölçeğinde değil, yapılı çevresi ile korunması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu bağlamda ele alınan alanda, kentsel açıklık elde edilerek şehirdeki afet riskine karşı da önlem alınmış olacaktır. Bu hususlar çerçevesinde yapılan itirazın, proje ve plan tadilatı için ana başlıklar altında toplanarak dikkate alınması gerekmektedir.

‘BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ’
Meslek Odalarımız kent, kentli ve mesleğinin savunucusu olan kamu kurumu niteliğindedir. Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi olarak; özellikle 6 Şubat 2023 tarihindeki depremler sonrasında, yerel yönetimler ve TMMOB tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmaları göz önünde bulundurarak kentin ve kentlilerin yararına karar verici ve uygulayıcı konumundaki yerel yönetimler ile kamu kurumu niteliğinde olan denetleyici konumundaki odaların birlikte çalışmasının önemine bir kez daha vurgu yapmak istiyoruz. Bu çerçevede, kent planlanması ile gelişimi konusunda aktif bir rol oynamaya ve kentin geleceğini şekillendirecek kararların alınmasında görev almaya, kentimizin geleceği için öncelikle diyalog ve sonrasında mevzuatın öngördüğü yasal süreçler doğrultusunda demokratik bir şekilde çalışmaya  devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

13 May 2024 - 19:48 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hürkuş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hürkuş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hürkuş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hürkuş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.