Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti: Yeni Bir Türk Devleti Tarih Sahnesinde!

Zengezur geçidinin orta Asya cumhuriyetlerine kara ve demir yoluyla bağlanması bölgeye ayrı bir önem kazandırmaktadır. Yeni Kurulan tük devletinin de bu geçit sayesinde stratejik önemi artmaktadır. Gelinen son noktayı Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Necip Dursun ile konuştuk.

Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj: Mümin Gül

Tarihin her döneminde Türk devletlerinin birleşmesi hedeflenmiş olsa da tarih süreci içerisinde buna engel olacak hep bir sebep ortaya çıkmıştır. Türkiye’yi Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine bağlayan topraklar yıllardır Ermenistan işgali altında kalmış, son Ermeni tahrikinin ardından bölge Ermeni işgalinden kurtarılmıştı.
Zengezur geçidinin orta Asya cumhuriyetlerine kara ve demir yoluyla bağlanması bölgeye ayrı bir önem kazandırmaktadır. Yeni Kurulan tük devletinin de bu geçit sayesinde stratejik önemi artmaktadır.
Gelinen son noktayı Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Necip Dursun ile konuştuk.

Yeni kurulan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti hayırlı olsun. Bu devletin kurulmasında ki sebep neydi?

Ermenistan, Azerbaycan topraklarını 1991 yılında işgal etmiş ve uzun yıllar işgal altında bulunan bu topraklarda Azerbaycan Türkleri yurtlarından çıkartılmıştır. 2020 yılında Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırmasının ardından Azerbaycan kahramanca savaşarak kendi öz topraklarına tekrar kavuşmuştur.

Doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran, batısında ise Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin yer aldığı Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan ederek yeni bir Türk Cumhuriyeti olarak tarih sahnesine çıkmıştır.

Türk devletleriyle Türkiye’yi birbirine bağlayacak olan Zengezur koridoru’da stratejik önem arz etmektedir.  Kara ve demiryolu ulaşımıyla Azerbaycan’ı doğrudan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlanan proje ardından Türkiye’ye bağlanacak.

Ekonomik, ticari ve stratejik açıdan önemli olan Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti öngörülen atılımları yapması halinde bu bölgede güçlü bir devlet yapısıyla uluslararası arenada adından söz ettireceğine inanıyorum.

Bölge ülkeleri kurulan bu yeni devlete nasıl bakıyor? Azerbaycan, Rusya, Ermenistan ve İran'ın tavrı nedir?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği kuruluna kadar Türk toprağı olan Zengezur bölgesi 1921 ve 1929 yıllarında Azerbaycan’dan ayrıldı ve Ermenilere verildi. Türkiye ile Türk Dünyasını koparmaya yönelik bu hamle en son Ermeni tahrikiyle de son buldu ve yeni bir Türk devleti olarak tarih sahnesine çıkmış oldu.  Şartlar değiştirdi Ermeniler 9 Kasım 2020 tarihinde Zengezur ile ilgili maddeyi imzaladı. Paşinyan aslında Azerbaycan ve Türkiye ile münasebet kurmak istiyor ve bu sayede Ermenistan’ın geleceğini kurtaracağına inanıyor. Bunu da açık bir biçimde dile getirdi. Aslında bu hat onlar açısında da bir nefes kanalı.

Burada en önemli sorun İran. Karabağ Savaşı'nda Ermenistan'ı açıktan destekleyen İran, Türkiye'yi karadan Azerbaycan ve Kafkaslar’a bağlayacak olan Zengezur Koridorundan rahatsız ve bunu her platformda da dile getiriyor. Komşumuz İran’ın tutumunu yakından takip ediyoruz. Bazı sızıntıların olduğundan Emin’iz! Devletimizin de bu konuda gerekli cevabı vereceğine inanıyorum.

Gökçe Cengiz Uğur Türk Cumhuriyeti'ndeki kabinesindeki göreviniz nedir? Yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Sayın Cumhur Başkanımız Tunzala Chalabiyeva 10.03.2023 tarih ve 23/73 sayılı kararnameyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak atadım. Görevin şahsıma tevdi edilmesinin ardından kolları sıvayarak bu bölgeye hizmet için büyük bir inançla ve ibadet şuuruyla çalışmalara başladım. Alt komisyonları oluşturdum ve bölgenin adeta röntgenini çektik. Kabinedeki en aktif çalışan bakanlık olduğunu zaman zaman arkadaşlarım bana söylerlerdi. Güzel çalışmalar oldu 12.06.2023 tarihi itibariyle görevimden ayrıldım. Bakan yardımcıma görevi devrettim. Hizmetlerimiz kaldığı yerden devam ediyor.

Bakanlığınız gayet güzel bir şekilde de çalışıyor alt komisyonları oluşturdunuz peki sizi istifaya sevk eden sebep neydi?

Sayın Cumhur Başkanımız Tunzala Chalabiyeva’nın bilgisi dâhilinde istifa ettim. Kendisi Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti Başbakanı olarak şahsımı görevlendirmek istediğine ilişkin ısrarları benim bu kararı almama neden oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Kabinede çok değerli çalışma arkadaşlarım var ancak devlet geleneğinden gelen arkadaşların bu görevi üslenmesi gerektir. Böyle çok kıymetli bir Türk devletinin daha güçlü kadrolarla yönetilmesi gerekir düşüncesine bende katılıyorum. İnşallah yeni dönemde çalışma arkadaşlarımızla daha güçlü bir kabineyle Azerbaycan ve Türkiye devletlerimizin önderliğinde adından söz ettirecek güzel çalışmalar ortaya koyacağız.

23 Tem 2023 - 13:59 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hürkuş Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hürkuş Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hürkuş Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hürkuş Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.